Австрія

Австрія

Чим зайнятися

Австрія

 

Загальна інформація

Столиця: Відень

Населення: 8,747 млн осіб

Валюта: Євро

Площа: 83 879 км²

Офіційні мови: Німецька мова.

Телефонний код: +43

 

А́встрія, Респу́бліка А́встрія (нім. Republik Österreich) — держава в Центральній Європі. Населення — 8,747 млн осіб. Столиця і найбільше місто — Відень.

Складається з 9 федеральних земель. Офіційна мова — німецька, регіональні мови: словенська, хорватська та угорська. Грошова одиниця — євро, до впровадження євро —австрійський шилінг.

 Походження назви

Австрія (нім. Österreich) — «східна імперія». У IX столітті Австрія була крайньою східною територією в складі Франкської імперії, а також прикордонною зоною німецьких поселень зі слов’янськими землями. Карл I Великий назвав країну Ostmark («східна прикордонна територія»). У XI столітті вперше з’явився термін Ostarrichi.

 Географія

Австрія не має виходу до моря, межує з Чехією (спільний кордон — 362 км), Німеччиною (784 км), Угорщиною (366 км), Італією (430 км), Ліхтенштейном (35 км), Словаччиною (91 км), Словенією (330 км), Швейцарією (164 км). Площа — 83 879 км².

 Рельєф

Переважно гірська країна. Південна частина зайнята Східними Альпами (найвища точка — гора Ґросглокнер, в масиві Високий Тауерн, 3 797 м) і їх передгір’ями. Менша, північна частина — хвиляста рівнина, що на крайньому північному сході переходить у Середньо-Дунайську низовину.

Головна ріка Австрії — Дунай, що перетинає всю північну частину держави. Найзначніші його притоки в межах кордонів Австрії: Інн, Траун, Енс. Тільки територія Форальбергу відноситься до басейну річки Рейну, та невеличка частка на півночі Австрії — до Ельби. Озера Нойзідлер, Боденське.

Понад 1/3 території займають гірські ліси й складаються переважно з дуба, бука, ялини, смереки, модрини.

В Австрії переважає середньоєвропейський тваринний світ: сарна, олень, заєць, фазан, куріпка, лисиця, борсук і вивірка. Типовими представниками альпійської фауни є козиця, бабак альпійський і гірська сова; недавно знов було випущено на волю кам’яного козла. Окрім того, характерною ознакою паннонського тваринного світу є справжній пташиний рай в очеретяній смузі єдиного степового озера в Центральній Європі — Нойзідлерського (пурпурова чапля, колонії колпиків і шилодзьобок).

 Клімат

Клімат помірний континентальний, на заході вологий. Середня температура січня від —1 C до —5 C, липня від +17 C до +19 C. Опадів у долині Дунаю 500—600 мм, в Альпах 1 500—2 500 мм.

Адміністративний устрій

Адміністративний поділ — 9 федеральних земель (нім. Bundesland):

  1. Бургенланд (нім. Burgenland)
  2. Каринтія (нім. Kärnten)
  3. Нижня Австрія (нім. Niederösterreich)
  4. Верхня Австрія (нім. Oberösterreich)
  5. Зальцбург (нім. Salzburg)
  6. Штирія (нім. Steiermark)
  7. Тіроль (нім. Tirol)
  8. Форарльберг (нім. Vorarlberg)
  9. місто Відень (нім. Stadt Wien)

Федеральні землі поділяються на округи (нім. Bezirk), округи — на громади (нім. Ortsgemeinde).

Австрія — федеративна республіка. Глава держави — федеральний президент (обирається прямим голосуванням виборців на 6 років). Глава федерального уряду — бундесканцлер. Уряду підпорядковується поліція, армія та всі федеральні відомства.

 Державна символіка

Державний прапор складається з двох червоних і центральної білої горизонтальних смуг.

Державний герб зображений у вигляді орла у вільному польоті, на голові якого золота башта міської стіни з трьома зубцями. У правій лапі орла — золотий серп, у лівій — золотий молот. Прийнятий у 1945 році.

 Населення Австрії

Близько 97 % населення Австрії — австрійці. В прикордонних районах країни живуть хорвати, словенці, угорці. Державна й літературна мова — німецька.

Більшість віруючих (близько 90 %) — католики. Існують громади протестантів.

З самодіяльного населення більшість залучено у сфері торгівлі та обслуговування, а також промисловості й будівництві, у сільському й лісовому господарстві. Найгустіше заселені північні та східні райони Австрії, долина Дунаю (до 95 чол. на 1 км²), рідше — західні високогірні райони (Тіроль — 34 чол. на 1 км²).

Столиця — Відень (нім. Wien) — 1,67 млн мешканців. Інші великі міста: Грац (223 тис. мешканців), Лінц (185,8 тис.), Зальцбург (145,2 тис.), Інсбрук (119,25 тис.), Клагенфурт (90,1 тис.).

Економіка

Австрія — одна з найрозвиненіших держав Європи. На межі ХХ-XXI століть за рівнем прибутків на душу населення посідає 9-е місце у світі (15-е місце серед капіталістичних країн у 1958 році). ВВП становить $249,3 млрд. доларів. Темп зростання ВВП — 3,3 %. ВВП на душу населення — $30 869. Прямі закордонні інвестиції — $3,1 млрд.

Австрія — високо індустріальна країна, хоч більшість населення працює у сфері роздрібної торгівлі, банківського обслуговування, охорони здоров’я, освіти і туризму.

Туризм

Завдяки мальовничим Альпам із засніженими схилами, розвиненій інфраструктурі та своєму географічному положенню на перехресті магістралей, що з’єднують південь і північ Європи, країна приваблює велику кількість транзитних туристів, основна частина яких прямує на середземноморське узбережжя, одноденних туристів. Австрія – провідний туристський центр зимових видів спорту. Гірськолижні курорти — одна з найприбутковіших галузей в економіці (понад 170 млрд. шилінгів на рік). Міжнародний туризм найрозвинутіший у західній, гірський частині країни. Більшість мандрівників (80 % туристів) їде з Німеччини, Нідерландів, Великої Британії. Багато туристів з Італії, Швейцарії, Франції, США, Бельгії, Швеції, Східної Європи.

 Культура

Австрія — наймузичніша країна Європи. Габсбурги протегували музиці і тому в XVIII-XIX століттях сюди приїжджали композитори з усієї Європи. Відень був столицею класичної музики. Багато хто з австрійських правителів був непоганим музикантом, досить пригадати лише Леопольда I (композитора), Карла VI (скрипаля) і Йосифа II(віолончеліста). У різні часи у Відні виступали Бетховен, Брамс, Глюк, Малер, Моцарт, Шуберт і Штраус. А зараз, мабуть, жоден театр або концертний зал у світі не порівняється з Віденською філармонією, Віденським хором хлопчиків, Державною оперою і Державним концертним залом.

 Кухня

Традиційна австрійська їжа дуже ситна, з великою кількістю м’яса і кльоцків. Віденський шніцель — найвідоміша страва віденської кухні, що поширилося по всьому світу. Це котлета, зазвичай із телятини, обсмажена в сухарях і яйцях. Австрійці їдять такі частини тварин, які не їдять жителі інших країн, наприклад легені, серце, нирки та інші нутрощі.

У Австрії печуть чудові пироги та печиво. Основним австрійським десертом є штрудель — булка з різними фруктами, родзинками і корицею.

 Архітектура

У XII-XIII століттях в архітектурі панував романський стиль, зразком якого є собор в місті Гурк (подібний до базиліки), з визначним фресковим розписом (1251–1279). У XIV-XV століттях поширилась готика, яку характеризують собор Святого Стефана у Відні (1340–1433), стародавня частина якого споруджена в XIII столітті в романському стилі, та «Будинок з золотим дахом» в Інсбруку (1425–1504). Епоха Відродження в Австрії позначилась спорудженням численних житлових будинків у Зальцбургу, відомого замка в Шаллабургу (1530–1601). Наприкінці XVII — першої половини XVIII століть в Австрії розцвітає бароко. У цьому стилі споруджені: велична будівля церкви Карла Барромея у Відні (1716–1737), палаци Шенбрунн, Траутзон і Шварценберг — архітектор Й. Б. Фішер фон Ерлах (1656–1723); палаци Бельведер, Даун-Кінських — архітектор Й. Л. Гільдебрандт (1668–1745). У XIX столітті в Австрії поширилась еклектика, яку згодом заступив модерн, представлений творчістю архітекторів О. Вагнера, А. Лооса, Йозефа Ольбріха. Для сучасної забудови міст Австрії характерна конструктивістська за стилем архітектура. Одним з найвідоміших сучасних архітекторів Австрії є Фріденсрайх Гундертвассер.

 Музика

Музична народна творчість і музична класика Австрії вбирали в себе пісенні інтонації угорців, хорватів, сербів, чехів, поляків, українців та інших народів. Багаті традиції народно-побутового мистецтва Австрії стали тим ґрунтом, на якому в кінці XVIII століття зародився національний народно-побутовий театр — вистави з піснями й танцями (зингшпіль), камерна вокальна лірика й симфонія, а в другій половині XVIII століття — так звана віденська класична школа на чолі з композиторами Й. Гайдном (1732–1809), В. А. Моцартом (1756–1791), X. Глюком (1714–1787) та Людвігом ван Бетховеном (1770–1827). У своїй творчості, ідейно зв’язаній з буржуазно-демократичними течіями епохи Просвітництва і насиченій багатонаціональним фольклором Австрії, вони розвинули жанри класичної симфонії, опери та інші.

З початку XIX століття розквітає музичний романтизм, найвизначнішим представником якого був Ф. Шуберт (1797–1828). Життєрадісний дух австрійського народу виявився в творчості ряду композиторів, особливо Й. Штрауса-сина (1825–1899).

У другій половині XIX століття Відень знову стає центром розвитку музики глибокого змісту. Монументальні симфонії пишуть Йоганнес Брамс(1833–1897), Брукнер Антон (1824–1896). В музиці Брамса відчувається глибокий зв’язок з народним мистецтвом. Творчість Густава Малера (1860–1911), хоч і спирається на народ, пісенність, вже має ознаки ідейно-художньої кризи мистецтва доби імперіалізму, яка повністю виявилася в творчості А. Шенберга, глави «школи» атоналізму і додекафонії, та його учнів Альбана Берга і Антона Веберна. Крім того, цей період знаменується також і активністю творчості церковних композиторів, зокрема з’являться різдвяні меси. Яскравим представником цього жанру вважають Алоїза Бауера, автора знаменитої «Різдвяної пасторальної меси».

Роки фашизму ще більше поглибили цю ідейну кризу. Музична культура сучасної Австрії йде складним і суперечливим шляхом. Прогресивні музиканти, наслідуючи національні традиції, борються за демократичну музику, за масові форми музичного мистецтва, організовують конкурси, фестивалі, пропагують народну музику. З’явилися формалістичні «школи» («конкретна музика», «пуантелісти» та інші). Серед видатних австрійських виконавців: диригент К. Бем, піаніст Ф. Гульд, співачки М. Єриця, Л. Велич, співак Е. Кунц та інші.

 Цікаве

Офіційна назва Австрії – Австрійська Республіка (Republik Oesterreich)

Австрійський прапор – один з найстаріших у світі.

За легендою, в 1191 Дюк Леопольд V забризкав кров’ю свою туніку під час битви. Коли він зняв свій пояс, на червоному тлі залишилася біла смуга – звідси і пішли кольори Австрійського прапора.

Австрія займає положення постійного нейтралітету у всіх війнах, не вступаючи ні в які глобальні конфлікти.

Австрія відома своїми композиторами і музикою. Бетховен не австрієць, насправді він був німцем. Але він дійсно прожив більшу частину життя в Австрії. Але Моцарт все ж був австрійцем. Так само, як і Гайдн, Шуберт і Штраус.

Ви думали, що Гітлер був німцем? Ні – Він був австрійцем. Ще один відомий австрієць – це Арнольд Шварценнеггер, який має громадянство і США і Австрії

Ейсрайзенвельт, що перекладається з німецької як “Світ Льодяних Гігантів”, є найбільшою крижаною печерою у світі.

Палац Шенбрунн у Відні отримав свою назву на честь джерела, яке подавало палацу воду. Очевидно, вода була настільки смачною, що Імператорам прийшло в голову назвати на честь води палац.

У 1552 габсбурзький принц привіз до Відня слона з Іспанії, але слон невдовзі помер через занадто холодний клімат.

Водоспад Кріммлер (Krimmler Wasserfalle) є найвищим водоспадом Європи (380 метрів).

«Тіргартен Шенбрунн» — перший зоопарк в світі! Він був заснований у Відні в 1752 році. На честь 260-річчя пам’ятки в 2012 році пройшли грандіозні святкування та поповнення кількості тварин.

Після Люксембургу, Швейцарії та скандинавських країн, у Австрії найбільша кількість лауреатів Нобелівської премії на душу населення (19).

Найбільший смарагд у світі демонструється у Відні (+2860 каратів)

St. Peter Stiftskeller є найстарішою будівлею з готелів / ресторанів у світі, які постійно працюють. Вона відкрилася в 803 році – більш ніж 1200 років тому!

На центральному кладовищі у Відні налічується більше 2.5 мільйонів могил. Це більше, ніж все населення міста!

Австрія має дуже низький рівень безробіття. В Європі австрійців називають «невиправними трудоголіками», так як більшість населення працює по 9 годин на добу і затримуються на роботі.

Австрія є країною з одним з найвищих рівнів життя у світі, і Відень майже завжди стоїть першим в списку найбільш впорядкованих столиць світу.

МовиНімецька
ВалютаEuro
Площа83 879 км²
Альпійський едельвейс

Альпійський едельвейс

Австрія, Німеччина, Угорщина, Чехія

Тривалість: 7 днів. 1 нічний переїзд
Маршрут: Львів – Прага – Мюнхен – Інсбрук – Зальцбург – Зальцкаммергут – Відень – Будапешт – Львів
Дати виїздів: 15.06.2019, 13.07.2019, 17.08.2019, 14.09.2019, 12.10.2019, 16.11.2019, 14.12.2019

Баварські ескізи

Баварські ескізи

Австрія, Німеччина, Угорщина, Україна, Чехія

Тривалість: 7 днів. 1 нічний переїзд
Маршрут: Львів – Мукачево – Мюнхен (3 ночі) – Ліндергоф* – Нойшванштайн* – Зальцбург*  – Прага – Львів
Дати виїздів: 10.06.2019, 08.07.2019, 12.08.2019, 09.09.2019, 14.10.2019, 11.11.2019, 09.12.2019

Затишна Чехія

Затишна Чехія

Австрія, Польща, Чехія

Тривалість: 6 днів. 1 нічний переїзд
Маршрут: Львів – Чеський Крумлов – Зальцбург* – Брно – Оломоуц – Велічка – Львів
Дати виїздів: 12.05.2019, 16.06.2019, 14.07.2019, 18.08.2018, 15.09.2019, 13.10.2019, 17.11.2019, 08.12.2019

Угорський вікенд

Угорський вікенд

Австрія, Угорщина

Тривалість: 4 дні. 1 нічний переїзд
Маршрут: Львів – Будапешт – Сентендре* – Відень*  – Мішкольц-Тапольца – Львів
Дати виїздів:  20.06.2019, 18.07.2019, 22.08.2019, 19.09.2019, 17.10.2019, 14.11.2019, 12.12.2019

Чарівна Баварія (Максимум)

Чарівна Баварія (Максимум)

Австрія, Німеччина, Угорщина, Чехія

Тривалість: 7 днів. 1 нічний переїзд
Маршрут: Львів – Прага – Мюнхен – Ліндергоф – Нойшванштайн – Нюрнберг – Бамберг – Відень – Мішкольц – Львів
Дати виїздів: 19.08.2019

ВСІ ЕКСКУРСІЇ В ЦІНІ ТУРУ!!!

Чарівна Баварія

Чарівна Баварія

Австрія, Німеччина, Угорщина, Чехія

Тривалість: 7 днів. 1 нічний переїзд
Маршрут: Львів – Прага – Мюнхен (3 ночі) – Ліндергоф* – Нойшванштайн* – Нюрнберг* – Бамберг* – Відень – Мішкольц – Львів
Дати виїздів: 10.06.2019, 08.07.2019, 12.08.2019, 09.09.2019, 14.10.2019, 11.11.2019, 09.12.2019

Релакс по-угорськи + Відень

Релакс по-угорськи + Відень

Австрія, Угорщина

Тривалість: 4 дні. БЕЗ НІЧНИХ ПЕРЕЇЗДІВ
Маршрут: Чоп – Егерсалок – Егер – Будапешт – Сентендре* – Відень – Мішкольц-Тапольца – Чоп
Дати виїздів: 28.06, 19.07, 16.08, 13.09, 18.10, 8.11, 13.12