Бельгія

Бельгія

Чим зайнятися

Бельгія

 

Загальна інформація

Столиця: Брюссель

Населення: 11,29 млн осіб

Валюта: Євро

Площа:  32 547 км²

Офіційні мови: Нідерландська мова, Французька мова, Німецька мова

Телефонний код: +32

Девіз: Єдність дає силу

 

Бе́льгія (нід. België МФА: [ˈbɛlɣijə], фр. Belgique, МФА: [bɛl.ʒik] нім. Belgien), офіційна назва: Королі́вство Бе́льгія — держава у Західній Європі. Площа країни —  32 547 км² (139 місце у світі), населення — 11,29 млн осіб (відповідно до оцінки на 2015 рік). За густотою населення (367 ос. на 1 км²) Бельгія посідає одне з перших місць у світі. Столиця — Брюссель (нід. Brussel, фр. Bruxelles)  населення якого становить 1 154 600 осіб (за даними 2013 року). Серед інших великих міст слід виділити Антверпен, Льовен, Мехелен, Гент, Брюгге, Льєж.

Географія

Географічне положення — знаходиться у Західній Європі, на узбережжі Північного моря. На південному заході межує з Францією, на сході з Люксембурґом і Німеччиною, на північному сході з Нідерландами; на північному заході міститься Північне море. На північному заході прибережні рівнини, у центральній частині — пагорби; пагорби й ліси на південному сході: Арденський ліс, річка Шельда(Схелде).

Поверхня переважно низовинна, з поступовим підвищенням на південний схід. Прибережна смуга Північного моря найбільш понижена, вкрита піщаними дюнами і відгороджена дамбами, що захищають від повеней райони польдерів — низовинних угідь. На півночі і північному заході Бельгії — пласка Фландрська низовина, яка на сході переходить у невисоке (до 80 м) плато Кемпен. У середній частині Бельгії переважають хвилясті плато (80—180 м). На південному сході — древній (герцинський) масив Арденни (г. Ботранж, 674 м).

З корисних копалин промислове значення мають: поклади кам’яного вугілля (запаси понад 6 млрд т в районах Монс—Шарлеруа—Льєж і Кемпен), фосфоритів, каолінів, будматеріалів.

У Бельгії дуже густа сітка річок. На півдні Бельгії протікає Маас та його притока Самбр, Урт. Річки середньої, і північної Бельгії — Шельда (Схелде) з притоками Лісом (Леє), Дендером, на Пн. Зх.—р. Ейзер. Ґрунти на півночі Бельгії переважно бурі лісові, у Кемпені й Арденнах підзолисті. Ліси, головним чином дубові й букові, займають 19,7% площі Бельгії.

Клімат

Клімат Бельгії помірно теплий, морський. Пересічні температури січня +3, +4°, липня + 18, +19°. Переважають західні вітри; значна хмарність. Опадів 750–800 мм на рік (в Арденнах — до 1500 мм).

Політика

Бельгія — конституційна монархія. Глава держави — король, який затверджує закони, має право розпускати парламент, призначає міністрів та суддів всіх інстанцій. Законодавча влада у країні належить парламентові, що складається з палати представників і сенату. Члени парламенту (за винятком частини сенаторів, яких обирають ради провінцій і сам сенат) обираються громадянами Бельгії віком від 18 років. Обраними до палати представників можуть бути особи, які досягли 25 років, а до сенату — 40 років. У Бельгії діє пропорційна виборча система. Згідно з конституцією 1831 р., виконавча влада належить королю, фактично вона здійснюється урядом. Місцевими справами за конституцією Бельгії відають виборні провінціальні та комунальні ради і призначувані королем губернатори, комісари та бургомістри.

Участь у міжнародних організаціях: Бельгія бере участь у багатьох міжнародних організаціях, зокрема СОТ, ООН, ЄКА, ЄМС, ЄІБ, ЄС, МБРР, МВФ, МФКК, НАТО, ОБСЄ, ОЕСР, ЄС.

Адміністративний поділ Бельгії

Бельгія поділяється на 3 регіони: Брюссельський столичний (власне Брюссель і 18 приміських громад), Валлонія, Фландрія, які діляться на 10 провінцій (по 5 у Фландрії та Валлонії), а провінції — на громади.

Населення

Населення Бельгії складається з двох груп: фламандців (бл. 5 млн ос.), що населяють північні та центральні провінції Бельгії (Західна і Східна Фландрія, Фламандський Брабант, Антверпен, Лімбург) та розмовляють нідерландською, і валлонів (бл. 4 млн ос.), що живуть у південних провінціях (Ено, Намюр, Льєж, Люксембург) і своїми говірками близькі до північних французів. Крім того, у Бельгії живуть італійці (бл. 161,5 тис. ос.), французи (бл. 55,3 тис. ос.), нідерландці (понад 49,7 тис. ос.). Невелика німецькомовна громада Бельгії проживає на сході країни у провінції Льєж.

Мова

Офіційні мови — нідерландська, французька та німецька. На півночі, у Фландрії, розмовляють здебільшого нідерландською (55% населення країни); на півдні, у Валлонії — французькою (32%); 11% бельгійців двомовні; на самому сході Валлонії — німецька (0,6%). У Брюссельському регіоні розмовляють французькою й нідерландською мовами. У Фландрії за офіційну мову править тільки нідерландська, у Валлонії — французька (на землях Німецькомовної громади ще й німецька), а в Брюсселі за офіційні вважають французьку та нідерландську мови.

Релігія

Конституція Бельгії гарантує свободу віросповідання. Більшість віруючих (близько 75% населення) — католики. Офіційно визнані також іслам (250 тис. осіб), протестантство (близько 70 тис. осіб), юдаїзм (35 тис. осіб), англіканство (40 тис. осіб), православ’я (20 тис. осіб). Протестанти живуть в основному в Брабанті та Генті. Єврейська громада зосереджена в Брюсселі та Антверпені.

Державний прапор 

Королівства Бельгії складається з чорної, жовтої й червоної доземних смуг. Чорний колір символізує силу, жовтий означає зрілість, повноту сили, що їх досягають мудрістю, червоний — символ перемоги, досягнутої внаслідок виявленої хоробрості, мужності й жертовності. Прапор схвалено 1831 року.

Державний герб

Державний герб Королівства Бельгії зображено як чорний щит, приладнаний на схрещених скіпетрах, на тлі щита зображено лева — символ влади. Щит увінчано князівською короною — символом монархічного ладу Бельгії. Внизу на червоній стрічці напис: «У єднанні — сила».

Державні свята і вихідні дні

1-2 січня — Новий рік.

31 березня-1 квітня — Великдень.

1-2 травня — Свято весни і праці.

9 травня — Вознесіння Господнє.

19 травня — День Святої Трійці.

20 травня — Духів День.

21 липня — День присяги короля, Національний День поминання.

15 серпня — Воздвиження.

27 вересня — Національне свято.

1 листопада — День всіх святих.

15 листопада — День Королівської династії, національний свято.

25 грудня — Різдво.

Крім цього, в країні багато гарних свят з цікавими національними традиціями, що відзначаються не менш широко.

Цікаве

Майже 97% населення цієї країни проживає в містах — це один з найбільших показників у світі.

Бельгія є однією з небагатьох країн світу, в якій отримання освіти до 18 років потрібно від кожного громадянина.

Бельгія лідирує в світі за кількістю жінок у її парламенті.

У Бельгії відмінний показник за середньою тривалістю життя населення — 79.22 року.

Четвертий за розмірами морський порт світу розташований в Антверпені.

Бельгії виробляють більш ніж 800 видів пива!

Перша в світі академія пива була відкрита в місті Херк-де-Стад (провінція Лімбург) в 1999 році.

Середньостатистичний житель Бельгії за рік випиває майже 150 літрів пива.

Щорічно в Бельгії виробляють 220 тис. тонн шоколаду, що становить близько 22 кг на душу населення в рік. Це означає, що пересічний житель Бельгії в день з’їдає по 60 грам шоколаду в день.

Національний аеропорт Брюсселя є найбільшою точкою продажу шоколаду не тільки Бельгії, а всього світу!

У Бельгії найменшу кількість ресторанів швидкого харчування МакДональдс серед всіх розвинених європейських країн. У Франції і Німеччині в два рази більше МакДональдс ніж у Бельгії, в Японії в 4 рази більше, а в США в 7 разів!

Бельгія – перша в світі країна, яка ввела для своїх громадян електронні посвідчення особи. Прийнято це рішення було в 2003 році.

Всі повнолітні громадяни Бельгії зобов’язані ходити на вибори і голосувати.

Бельгія знаходиться на другому місці в світі за кількістю виданих громадянств іноземцям. Перше місце за кількістю нових громадян вже кілька років займає Канада.

У Бельгії в 1763 році в місті Спа було відкрито перше казино на території Європи.

У нічний час доби автомагістраль Бельгії можна побачити з місяця! Це стало можливим завдяки відмінному освітлення вздовж всіх трас.

Бельгія є найбільшим центром у світі з переробки діамантів.

Для популярної пам’ятки Брюсселя, «пісяючого хлопчика», пошито понад 600 різних костюмів для різних свят і фестивалів.

Саксофон був винайдений в Бельгії на початку 1840-х років. Його придумав відомий музикант і дизайнер Адольф Сакс.

Перші друковані газети в світі були опубліковані в 1605 році в місті Антверпені – відомому туристичному центрі Бельгії.

Найвищою людиною Європи є громадянин Бельгії Ален Деланоис. Його зріст становить 2 м 30 см!

Відомий художник Бельгії Ян ван Ейк є одним з винахідників олійного живопису.

Бельгія є найбільшою в світі країною з виробництва коміксів.

ВалютаEuro
Площа32 547 км²