Франція

Франція

Чим зайнятися

Франція

 

Загальна інформація

Столиця: Париж

Площа: 643 801 км²

Населення: 66,81 млн осіб (2015)

Валюти: Євро

Телефонний код: +33

Державний устрій: унітарний

Форма державного правління: президентсько-парламентська республіка

Фра́нція, офіційна назва Францу́зька Респу́бліка (фр. La France, République française) — держава на заході Європи, республіка, що межує на північному сході з Бельгією, Люксембургом і Німеччиною, на сході з Німеччиною, Швейцарією, південному-заході з Іспанією й Андоррою, на південному-сході з Італією та Монако на півдні омивається Середземним морем, на заході — Атлантичним океаном.

Площа (разом з Корсикою) — 543 965 км². Столиця і найбільше місто — Париж. Окрім метрополії, Франції належать численні заморські території — Гваделупа, Сен-Бартелемі, Сен-Мартен, Французька Гвіана, Мартиніка, Майотта, Реюньйон, Сен-П’єр і Мікелон, Південні й Антарктичні території, Нова Каледонія, Французька Полінезія, Волліс і Футуна.

Протягом останніх п’ятисот років, Франція була однією із найвпливовіших країн світу. Протягом 17-18 століть Франція колонізувала великі території у Північній Америці та Південно-Східній Азії. Протягом двох наступних століть, завоювуючи значні частини Північної, Західної та Центральної Африки, Південно-Східної Азії, а також багато Карибських і Тихоокеанських островів, стала другою найбільшою імперією у світі.

Франція – високорозвинута держава на заході Європи. Входить до Великої вісімки країн світу. Членство в міжнародних організаціях: ООН, ЄС, ОЕСР, СОТ

Девізом країни є три відомих слова: “Свобода, Рівність, Братерство”. Це країна славетної історії, моди, вина і поцілунків.

Походження назви

Назва Франція походить від лат. Francia — Земля франків. Існує кілька версій походження цього топоніма:

  • від протогерманського frankon, що перекладається як спис, або від lance — сокири для метання у франків, відомої як франциска.
  • за іншим припущенням, від давньогерманського слова франк, що означає вільний. Хоча можливий і зворотній вплив. Слово вільний могло асоціюватися з етнічною назвою франків, оскільки вони, як завойовники, мали статус вільних людей[4].

Німецькою, як й іншими германськими мовами, такими як голландською та скандинавськими мовами, Францію досі називають Королівством франків (нім. Frankreich, нід.Frankrijk, дан. Frankrig, норв. Frankrike).

Назва території Франції до приходу франків — Галлія — від кельтського племені галлів.

Географія

Франція займає західну частину Європейського материка. Завдяки своєму географічному та геополітичному розташуванню Францію нерідко називають «центральною країною Західної Європи». Франція має одночасний вихід до Атлантичного океану, Середземного моря і через Ла-Манш у Північне море та контролює головні гірські системи Західної Європи, межує з Андоррою, Бельгією, Люксембургом, Німеччиною, Швейцарією, Італією та  Іспанією. За формою її територія вписується в шестикутник (французи так і називають свою країну — l’Hexagone — шестикутник).

Територія — 551,6 тисяч км².

У Франції представлені три різних типи рельєфу — високі гори, древнє плато і рівнини. Західні і північні райони Франції — рівнини і низькогір’я. В центрі і на сході — середньовисотні гори. На південному заході — Піренеї. На південному сході — Альпи (найвища вершина Франції та Західної Європи — г. Монблан, 4807 м). Інші великі гірські системи окрім цих — Центральний Французький масив, Юра, Вогези та Севенни.

Великі ріки — Луара (найдовша річка країни, 1020 км), Рона, Сена, Гаронна, Рейн (вздовж кордону з Німеччиною).

Клімат

Франція лежить у помірних широтах і є єдиною європейською країною, яка розташована в чотирьох кліматичних зонах: атлантична (на заході), континентальна (в центрі і на сході), альпійська і середземноморська (на півдні).

Клімат Франції сприятливий для життя населення. Кліматичні умови досить різноманітні. Для Нормандії і Бретані характерним є морський клімат, що поширює свій вплив на всю західну частину країни. Особливо м’яким і вологим кліматом відрізняється Бретань, для якої характерна мала різниця між літніми та зимовими температурами, а також похмурі дні з сильними вітрами. Взимку тут тепло (середня температура січня +7 ° С), але літо прохолодне, похмуре (у липні +17 ° С). У східних районах країни домінує континентальний клімат: тут річна амплітуда середньомісячних температур досягає 20 ° С. Рівнини на південному узбережжі мають приємний середземноморський клімат: морози тут вкрай рідкісні, проливні дощі навесні і восени хоч і сильні, але короткочасні, а влітку дощів практично не буває. Південь Франції — регіон, де близько 100 днів у році дме «Містраль» — холодний сухий вітер з долини Рони.

Адміністративний поділ

101 департамент (département), 22 метропольних та 5 заморських регіонів (région), 329 округів (arrondissement), 3883 кантони (canton), 36783 комуни або муніципалітети (commune). Існує також поділ на 37 історичних провінцій.

Адміністративно-територіальний устрій

Поділяється на 26 регіонів, з яких 21 знаходиться на європейському континенті, один (Корсика) – на острові, а ще чотири – заморські. 26 регіонів розділяються на 100 департаментів, що складаються з 342 округів і 4039 кантонів. Низовою ланкою АТУ є 36682 комуни (2014)

Політика

Президент Франції Еммануель Макрон (з 2017 року)

Глава держави — президент. Президент Франції обирається загальним прямим голосуванням сроком на 5 років (до 2002 року — 7 років). Президент обирається абсолютною більшістю голосів. Якщо цієї більшості не набрано в першому турі голосування, проводиться другий тур. На сьогоднішній день Президентом Французької республіки є Еммануель Макрон, обраний на виборах 2017 року.

Державний устрій

Президентсько-парламентська республіка

Мова

Офіційна мова — французька. Розвивалась з народної латини, та французька відійшла від неї далі, ніж будь-яка інша романська мова. Сучасна французька походить від так званого Langue d’Oil, діалекту північної Франції, на відміну від Langue d’Oc, який був поширений на півдні в однойменній провінції. Поділ цих двох варіантів французької було пов’язано зі способом вимови слова «так». В наш час Langue d’Oil майже витіснила Langue d’Oc. Хоча і до цього дня у Франції використовуються різні діалекти французької мови. У 1994 р. був прийнятий закон про мову (закон Тубона). У ньому не просто закріплювався статус французької мови як мови республіки, а й мова захищалася від витіснення іноземними словами, запозиченнями.

Регіональні мови включають каталанську, провансальську (романські) та бретонську (кельтська).

Релігія

Майже все населення країни — католики. Але з огляду на історичні причини у Франції співіснують багато різних релігій. На другому місці — іслам. Його сповідують вихідці з країн Північної Африки, колишніх французьких колоній. Є також прибічники юдаїзму, православ’я, протестантизму та англіканства.

Франція — світська країна, свобода совісті передбачена конституційним правом. Саме у Франції зародилася і розвинулася доктрина світськості (laïcité), відповідно до якої держава жорстко відокремлена від всіх релігійних організацій.

Державні святa і виxідні дні

Новий рік – 1 січня

Богоявлення -6 січня

Стрітення Господнє – 2 лютого

Великдень – святкується за католицьким календарем

День праці – 1 травня

День перемоги – 8 травня

День музики у Франції – 21 червня

День взяття Бастилії – 14 липня

Успіння (Вознесіння Діви Марії) – 15 серпня

День національної єдності – 3 жовтня

Преображення (в деяких землях – День Реформації) – 31 жовтня

День Всіх Святих – 1 листопада

Закінчення 1-ї світової війни – 11 листопада

Різдво Христове – 25-26 грудня

Цікаве

Державне свято:  14 липня (День взяття Бастилії). Рік здобуття незалежності: 843 (Верденський договір), 1958 (П’ята республіка)
Походження назви: від германського племені франків.

На Новий рік прикрашати ялинку придумали французи.

У Франції знаходиться найбільша кількість замків в світі – всього 4969 штук.

Франція – батьківщина кінематографу і балету.

Французи пишаються тим, що саме вони винайшли гільйотину. Скасувати її довелося через глобалізацію та Євросоюз зовсім недавно – остання страта за допомогою гільйотини була в 1981 році, всього 35 років тому. Щороку відзначається спеціальний день скорботи за гільйотиною.

Ейфелева вежа у Франції була побудована спеціально для Всесвітньої виставки 1889 року і служила їй вхідною аркою.

ВалютаEuro
Площа643 801 км²
Зустрінемось в Парижі!

Зустрінемось в Парижі!

Німеччина, Польща, Франція

Тривалість: 7 днів. 2 нічних переїзди
Маршрут: Львів – Ланцут  – Прага – Париж – Діснейленд – Дрезден – Краків* – Львів
Дати виїздів: 31.03, 21.04, 19.05, 16.06, 21.07, 18.08, 22.09, 20.10, 24.11

Кава і Cava

Кава і Cava

Монако, Іспанія, Італія, Словенія, Угорщина, Франція

Тривалість: 9 днів. 1 нічний переїзд
Маршрут: Львів – Долина Красунь – Трієст – Ніцца – Монако – Канни – Барселона – Венеція – Любляна – Будапешт – Мішкольц – Львів
Дати виїздів: 29.05.2019, 26.06.2019, 24.07.2019, 21.08.2019, 25.09.2019, 23.10.2019, 27.11.2019

Паризький флірт

Паризький флірт

Люксембург, Німеччина, Угорщина, Україна, Франція

Тривалість: 8 днів. 1 нічний переїзд.
Маршрут: Львів – Мукачево – Нюрнберг – Париж (2 ночі) – Люксембург – Дрезден – Львів
Дати виїздів: 17.06.2019, 15.07.2019, 19.08.2019, 16.09.2019, 14.10.2019, 18.11.2019, 16.12.2019

Шарм досконалості: Франція+Німеччина

Шарм досконалості: Франція+Німеччина

Люксембург, Німеччина, Польща, Франція, Чехія

Тривалість: 10 днів. БЕЗ НІЧНИХ ПЕРЕЇЗДІВ!
Маршрут: Львів – Краків – Нюрнберг – Трір – Париж (4 ночі) – Франкфурт – Прага – Велічка – Львів
Дати виїздів: 09.06.2019, 07.07.2019, 04.08.2019, 01.09.2019, 06.10.2019, 03.11.2019, 01.12.2019