Люксембург

Люксембург

Чим зайнятися

Люксембург

 

Загальна інформація

Столиця: Люксембург

Населення: 569 676 осіб(2015)

Валюта: Євро

Площа: 2 586 км²

Офіційні мови: Французька мова, Німецька мова, Люксембурзька мова

Телефонний код: +352

 

Вели́ке Ге́рцогство Люксембу́рг (люксемб. Groussherzogtum Lëtzebuerg, фр. Grand-Duché de Luxembourg, нім.Großherzogtum Luxemburg)  — держава в Західній Європі. На півночі і заході межує з Бельгією, на сході — з Німеччиною, на півдні — із Францією. Площа країни 2 586 км². Назва походить від верхьонімецького «lucilinburch» — «мале місто».

Географія

Країна розташована в Західній Європі, межує з Бельгією, Німеччиною і Францією. Разом з Бельгією і Нідерландами входить до Бенілюксу. На сході країна обмежується річкою Мозель. Рельєф — переважно горбиста піднесена рівнина, на півночі якої підносяться відроги Арденн (найвища точка — пагорб Кнайфф, 560 метрів).

Клімат

У Люксембурзі переважає помірний тип клімату, перехідний від морського до континентального. Найспекотнішим місяцем є липень, у цей час в денні години повітря прогрівається до 22-24 градусів тепла, а вночі відзначається близько 12-14 градусів. Зима тут м’яка, найхолодніший місяць — січень. У січні вдень температура повітря коливається від 1 до 3 градусів тепла, вночі — від −3 до −1 градуса.

За рік на півдні країни випадає 760 мм опадів, а найбільша кількість опадів випадає на півночі країни — до 900 мм, взимку тут часті снігопади. Опади рівномірно розподілені впродовж року, невеликі максимуми спостерігаються в травні, червні та листопаді, грудні.

Державний устрій

Державний лад Люксембургу — конституційна спадкова монархія.

Голова держави — великий герцог Анрі (при владі з осені 2000 року). Відповідно до конституції (що діє з 1868 року), він одноосібно здійснює всю повноту виконавчої влади: визначає порядок організації уряду, його склад, затверджує закони, призначає на цивільні і військові посади, командує збройними силами, укладає міжнародні договори тощо.

Решта функцій виконавчої влади належить уряду, що призначається великим герцогом у складі голови (державного міністра) і міністрів. Найвищий орган законодавчої влади — однопалатний парламент (палата депутатів), обирається населенням на 5 років шляхом загальних прямих виборів за системою пропорційних представництв. Право голосу надається всім громадянам, що досягли 18 років. Управління в округах здійснюється комісарами, в кантонах — бургомістрами. Органами самоврядування в комунах є виборні ради.

У судову систему входять мирові судді, окружні суди і Верховний суд. Консультативний орган з питань права і вищий адміністративний суд, що призначається великим герцогом — Державна рада.

Адміністративний поділ 

Столиця Люксембургу — місто Люксембург.

Найбільші міста Люксембургу: Люксембург (76 тис. осіб), Еш-сюр-Альзет (24 тис. осіб), Діфферданж (15,7 тис. осіб), Дюделанж (14,7 тис. осіб).

В адміністративному відношенні Люксембург поділяється на три округи Дікірх, Гревенмахер та Люксембург, котрі, у свою чергу, поділяються на 12 кантонів, до складу кантонів Люксембургу входять 118 комун (міських і сільських).

Населення

Населення Великого Герцогства Люксембург становить близько 569 тис. осіб, середня густота населення становить близько 164 осіб на км². Етнічні групи: німці і французи. Мова: німецька, французька (обидві державні), люксембурзька (із групи германських мов). Велику частку населення країни становлять іноземці — португальці, італійці, французи, німці та інші.

Мова

У Люксембурзі використовується три мови. Люксембурзька мова, яка раніше вважалась одним з діалектів німецької, є мовою, яку більшість Люксембуржців вчать з раннього дитинства у себе вдома. У початкових школах викладають в основному люксембурзькою, в середніх школах — французькою або німецькою. Люксембуржці володіють люксембурзькою та французькою мовами на рівні рідної мови, більшість володіють, більшою чи меншою мірою, німецькою. Газети друкують статті переважно німецькою мовою, але часто також французькою і люксембурзькою. Люксембурзькі канали телебачення мовлять майже виключно люксембурзькою, але доступні також іноземні канали французькою та німецькою мовами. Відповідно до численних досліджень, 75 % люксембурзців щодня спілкуються люксембурзькою, молодь пише текстові повідомлення цією мовою, люксембурзька звучить і в роботі парламенті, хоча всі закони написані французькою мовою. Для набуття громадянства необхідно скласти державний іспит з люксембурзької мови. Крім того, 13 % людей (в основному португальських іммігрантів) володіють португальською, досить поширені також знання англійської. Люксембурзька мова була стандартизована тільки в сімдесятих роках і з тих пір переживає відродження, також і серед молодого покоління.

Віра

Близько 97% населення Люксембургу — католики, також є і протестанти.

Державні свята і вихідні дні

1 січня – Новий рік, лютий – День відпущення гріхів.

Лютий – фестиваль Бургзонндег (за тиждень до початку Великого Посту)

Березень-квітень – Великдень і Пасхальний понеділок.

1 травня – День праці, травень – Вознесіння Господнє.

Травень-червень – Духів день.

23 червня – День народження Великого герцога Люксембурзького Жана.

15 серпня – Успіння.

Вересень – свято пива (тільки в столиці).

1 листопада – День Всіх Святих.

2 листопада – День поминання.

25 грудня- Різдво.

26 грудня-День святого Стефана.

Цікаве

У країні міститься частина природного національного парку Дойч-Люксембурґ, що розташований переважно на території Німеччини. Столиця поділена річками Петрюс і Альзет на Нижнє та Верхнє міста, через ріки перекинуто багато мостів. У Верхньому місті — руїни давньоримської чатової вежі, скельова капела Сен-Кірен (VI і XVI ст.), готична церква Сен-Мішель (1519 p.), Великий герцогський палац (XVI ст.), Палац юстиції (1556—1572 pp.), кафедральний собор Нотр-Дам (1613—1621 pp.), ратуша (1830 p.), Національний музей, Замок Мамер. Туристів приваблюють старовинні замки Віанден, Вітранж, Вільц; базиліка Санкт-Віллібрордус у м. Ехтернах, готична церква (XIV—XVI ст.) в Сет-Фонтені.

Люксембург не має виходу до моря.

Коли під час Другої світової війни Німеччина окупувала герцогство, правляча династія Люксембургу відмовилася співпрацювати з німецьким урядом і змушена була піти у вигнання.

Національна валюта Люксембургу — євро.

Самі люксембуржці називають себе «летцебойа».

Велике герцогство Люксембург — одна з найбагатших у Європі країн, рівень життя тут надзвичайно високий. Однак, у Люксембургу є величезний зовнішній борг.

Люксембург посідає перше місце серед усіх міст світу за кількістю розташованих в ньому банків.

У саунах Люксембургу немає поділу на чоловічі та жіночі зали — вони всі загальні.

Близько однієї десятої доходу бюджету Люксембургу становить виробництво заліза і чавуну.

Згідно зі статистикою, на 100 люксембуржців припадає близько 150 мобільних телефонів і смартфонів.

Назва однієї з вулиць у столиці герцогства, місті Люксембурзі, перекладається як «Там, де варять Мозельське пиво».

Мінімальна зарплата в Люксембурзі становить 1650 євро.

Ліси і парки займають близько третини території герцогства.

Місто Люксембург входить в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО завдяки величезній кількості пам’яток.

Колись територія Люксембургу була втричі більшою, ніж в наші дні.

Площа2 586 км²
Паризький флірт

Паризький флірт

Люксембург, Німеччина, Угорщина, Україна, Франція

Тривалість: 8 днів. 1 нічний переїзд.
Маршрут: Львів – Мукачево – Нюрнберг – Париж (2 ночі) – Люксембург – Дрезден – Львів
Дати виїздів: 17.06.2019, 15.07.2019, 19.08.2019, 16.09.2019, 14.10.2019, 18.11.2019, 16.12.2019

Шарм досконалості: Франція+Німеччина

Шарм досконалості: Франція+Німеччина

Люксембург, Німеччина, Польща, Франція, Чехія

Тривалість: 10 днів. БЕЗ НІЧНИХ ПЕРЕЇЗДІВ!
Маршрут: Львів – Краків – Нюрнберг – Трір – Париж (4 ночі) – Франкфурт – Прага – Велічка – Львів
Дати виїздів: 09.06.2019, 07.07.2019, 04.08.2019, 01.09.2019, 06.10.2019, 03.11.2019, 01.12.2019