Нідерланди

Нідерланди

Чим зайнятися

Нідерланди

 

Загальна інформація

Столиця: Амстердам

Населення: 16,94 млн осіб (2015)

Валюта: Євро

Площа: 41 543 км²

Офіційні мови: Нідерландська мова, Фризька мова, Пап’яменто

Телефонний код: +31

 

Нідерла́нди (нід. Nederland МФА: [ˈneːdərˌlɑnt]), офіційно Королі́вство Нідерла́ндів (нід. Koninkrijk der Nederlanden) — країна на заході Європи на березі Північного моря. Складається з західноєвропейської території та Карибських островів Бонайре, Саба та Сінт-Естатіус, разом з островами Аруба, Кюрасао та Сінт-Мартен (які мають особливий статус) складає Королівство Нідерландів.

Часто країну неофіційно називають Голландією за назвою однієї з семи провінцій, що спочатку входила в Республіку Сполучених провінцій Нідерландів у XVI столітті.

Географія

Нідерланди розташовані в західній частині Середньоєвропейської рівнини. З півночі та заходу країна омивається водами Північного моря. Уздовж берегів тягнуться піщані дюни, вати, марші та розташовані польдери (осушені людиною морські території). Унікальність Нідерландів полягає в тому, що досить велику частину території країни було отримано шляхом осушення. Приблизно 50% території, на якій проживає 60% населення, лежить нижче рівня моря, а ще третина має висоту всього до 1 м. Сама назва країни в перекладі означає низинні землі, що й пояснюється розташуванням країни в пласких низовинах дельт річок.

Загальна довжина кордонів становить 1 027 км: кордон з Німеччиною — 577 км, з Бельгією — 450 км. На заході та півночі омивається водами Північного моря, берегова лінія має довжину 451 км. Загальна площа території країни становить 41 543 км², з них суходіл займає 33 893 км², внутрішні води — 7 650 км².

Клімат

Клімат в Нідерландах морський, помірно-теплий. Пересічні температури січня становлять +1-+3 °C, липня — +16-+17 °C. Сонячних днів мало, погода мінлива, часто виникають сильні тумани. При потраплянні холодного повітря зі сходу нижня течія річки Рейн та озеро Ейсселмер замерзають. Опадів випадає 650–750 мм за рік, в основному у вигляді дощу. Снігопади дуже рідкісні.

Осушення моря

«Якби не було дамб та піщаних дюн»

На початку XXI століття нижче за рівень моря було розташовано понад 50% території країни, включаючи майже всі західні землі. Більшу їх частину нідерландці почали відвойовувати у моря ще у XIII столітті і зуміли перетворити на продуктивні орні угіддя. Ділянки боліт і мілководь були обгороджені греблями, вода викачувалася спочатку за допомогою енергії вітряків, а пізніше паровими і електричними насосами. Потоп в день Святої Люсії 1287 року призвів до утворення затоки Зьойдерзе, яка після будівництва греблі Афсльойтдейкиперетворилась на прісноводне озеро Ейсселмер. Рівні великих річок країни в їх нижніх течіях нерідко розташовані вище навколишніх межиріччів, складених пухкими осадовими породами, і природним захистом від повеней є берегові вали, які зміцнюють греблями. З 1927 в Нідерландах почалося здійснення великого гідротехнічного проекту з осушення затоки Зьойдерзе. До 1932 було завершене будівництво основної греблі довжиною 29 км. Так був створений перший польдер Вірінгермер на північному заході, потім Уркерланд на північному сході. Таким же чином були осушені території східного і південного Флеволанду. Наприкінці 1980-х років завершилося створення Маркерварду. На них в 1985 році утворили провінцію Флеволанд. Зі східного та південного боків залишили протоку, яка являє собою низку з’єднаних між собою озер. В 1975 році була збудована дамба Гавтрибдейк, яка відокремила від озера Ейсселмер південно-західну частину — озеро Маркермер. Після повного закінчення проекту у моря буде відвойовано понад 60% початкової площі затоки.

Ще один проект під назвою «Дельта», закінчений у 1986, призначався головним чином для захисту зовнішніх частин дельти Рейна і Мааса з численним островами від повеней. Сьогодні в Нідерландах розглядається проект будівництва гребель між Фризькими островами, які обрамовують північне побережжя країни. Так, планується осушити мілководну затоку Ваддензе, що тягнеться між островами і материком. У 1990-х роках стратегія гідротехнічних і меліоративних робіт, що налічували тисячолітню історію, неабияк змінилася. Тепер планується перетворити близько 240 тис. га, або приблизно 1/10 всіх сільськогосподарських угідь країни, в ліси, луки і озера з метою охорони навколишнього середовища.

Адміністративний устрій

Королівство Нідерландів складається з 12 провінцій:

До Королівства ще входять спеціальні муніципалітети Бонайре, Саба та Сінт-Естатіус у Карибському морі. За конституцією головне місто країни — Амстердам, проте парламент, уряд країни та посольства містяться в Гаазі.

Політичний устрій

Нідерланди — це Конституційна монархія.

Монарх Нідерландів офіційно є головою держави. З 1980 королевою є Беатрикс Вільгельміна Армгард із старовинної оранської династії, спадкоємцем престолу — є її син Віллем Олександр. З 1890 року на престолі знаходилися лише жінки. Монарх нерідко відрікається від престолу на користь спадкоємця після досягнення літнього віку, проте Беатрикс (1938 року народження) доки не збирається цього робити. На практиці монарх майже не втручається в політичне життя, обмежуючись офіційними церемоніями, але в той же час має певний вплив на формування нового уряду після парламентських виборів і на призначення королівських комісарів в провінціях.

Населення

Більшість населення Нідерландів складають нідерландці — 80,7%, європейці — 5%, індонезійці — 2,4%, турки — 2,2%, марокканці — 2%, суринамці — 2%, антильці — 0,8% та інші народи — 4,8% (2008).

Мова

Щодо мов, то держава має дві офіційні мови — нідерландську та фризьку (фризька мова править за одну з двох офіційних мов тільки в провінції Фрисландія).

Релігія  

Історично в Нідерландах переважає християнство. Християнська місіонерська діяльність на території сучасних Нідерландів почалася в кінці VII — початку VIII століття і до початку IX століття Голландія була повністю християнізована, Утрехтська кафедра в цей же період піднялася до статусу провідної в країні.

Реформація мала в Нідерландах значні наслідки — значна частина нідерландців, особливо на півночі країни, прийняла кальвінізм. Здобуття незалежності від Іспанії було значною мірою вмотивовано релігійними мотивами, в результаті, в Республіці Об’єднаних провінцій кальвінізм став державною релігією, тоді як католицька церква зазнавала гонінь. 1848 року Нідерланди прийняли нову Конституцію, що гарантує свободу діяльності будь-яких релігійних організацій.

Окрім християн, в Нідерландах досить значна кількість мусульман, головним чином із числа емігрантів, з давніх часів існує в Нідерландах єврейська спільнота. Сучасні Нідерланди за релігійними поглядами населення розподіляється таким чином: римо-католики — 30%, протестанти — 20% (з них нідерландські реформісти — 11%, кальвіністи — 6%, інші протестанти — 3%), мусульмани — 5,8%, іншого віросповідання — 2,2%, атеїстів — 42% .

Державні свята і вихідні дні

1 січня — Новий рік.

3-їй — 4-ий тиждень квітня — Страсна п’ятниця.

30 квітня — День народження Королеви, національний свято.

1 травня — День Праці.

4 травня — День пам’яті, День поминання жертв Другої Світової війни.

5 травня — День перемоги над фашизмом.

15 серпня — Національний День Спогади.

25 грудня — День Св. Миколая.

25, 26 грудня — Різдво.

26 грудня — День різдвяних подарунків («Boxing Day»).

Якщо свято випадає на суботу або неділю, то вихідними часто оголошуються попередня п’ятниця або наступного понеділка.

Цікаве

Знамениті кораблебудівники, творці вишуканих сирів, селекціонери неймовірної кількості квітів, будівельники вітряних млинів, великі мореплавці і мандрівники – це  жителі невеликої країни, розташованої нижче рівня моря

Нідерланди були «першовідкривачами» для Буржуазної революції, після чого ця держава і стало першою країною капіталістів.

Перша фондова біржа, яка почала існувати в світі, почала своє «сходження» саме в Нідерландах, в 1600 році.

Цікаво, що за дуже смачні східні прянощі потрібно дякувати нідерландським мореплавцям, які завезли їх в середні століття в Європу.

Всіма улюблений сир існує у нас так само завдяки нідерландцям. Саме вони були першими, хто придумав технологію сироваріння.

Цікавим фактом є походження знаменитого «голландського» сиру: він з’явився завдяки Петру I, який спробував цей сорт, будучи в Нідерландах, коли всі її місцеві жителі ще ходили в своїх знаменитих дерев’яних черевичках.

Основний транспорт для жителів цієї країни — велосипед. На всій території держави їх налічується близько 16 млн. В Амстердамі цього транспорту більше, ніж людей.

Нідерланди — основний постачальник всіх рослин у світі.

У старі часи такий предмет декору, як штори, мало хто вішав на вікна. Керувалися тим, що якщо людині нічого приховувати, то й нема чого вікна «одягати». Така звичка у жителів Нідерландів існує і донині….

Зустрічаючись один з одним, люди не тільки знизують руки один одному, але і роблять обов’язковий атрибут — поцілунок в щоки — три рази.

Королівська родина Нідерландів дослівно перекладається як «Будинок помаранчевих». Саме тому даний колір є національним символом країни.

Нідерланди є батьківщиною і найголовнішим виробником у світі тюльпанів.

На території країни є навіть парк, усіяний виключно цими квітами — Keukenhoff.

Тут зафіксована найвища щільність книжкових магазинів — 1 на 2000 осіб.

Країна The Netherlands
ВалютаEuro
Площа41 543 км²
Вікенд в Амстердамі

Вікенд в Амстердамі

Нідерланди, Німеччина, Польща

Тривалість: 6 днів. 2 нічних переїзди
Маршрут: Львів – Вроцлав* – Дрезден – Амстердам – Берлін – Львів
Дати виїздів:  18.10.2018, 15.11.2018, 13.12.2018

Знайомство з Амстердамом

Знайомство з Амстердамом

Нідерланди, Німеччина, Польща

Тривалість: 6 днів. 1 нічний переїзд
Маршрут: Львів – Краків – Дрезден – Амстердам – Берлін – Вроцлав – Львів
Дати виїздів: 13.06.2019, 11.07.2019, 15.08.2019, 12.09.2019, 10.10.2019, 14.11.2019, 12.12.2019